Genel Bilgiler

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

V. Ulusal Ölçümbilim Kongresi, 9-10 Ekim 2003 tarihlerinde Osmangazi Üniversitesi Prof.Dr.Necla ÖZDEMİR Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir. "Kalibrasyon Kavramı ve Uygulamaları" temelinde endüstriyel, bilimsel ve yasal ölçümbilim alanlarında, sektörel (sağlık, gıda, kimya, mekanik v.b) bazda ulusal ve uluslararası yeni gelişmelerle, Avrupa Birliği‘ne uyum çerçevesindeki sorunların ele alınması, ölçümbilim uygulamalarındaki yeni teknolojilerin, standartların irdelenmesi ile, ölçümbilim konusunda eğitim ve uzmanlaşma yollarının irdelenerek tartışılması amaçlanmıştır.

Kongre 20 kurum ve kuruluş tarafından desteklenmiş, kongre boyunca toplam 6 oturumda 26 adet bildiri sunulmuştur. Oturumlarda ölçümbilim alanında teknik gelişmelerin, sektörde yapılan AR-GE çalışmalarının tanıtıldığı, sektörel yenilik bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı özgün bildiriler sunulmuştur.

SUNULAN VE KİTAPTA YAYINLANAN BİLDİRİLERİN DAĞILIMI

KURUM/KURULUŞ
ADET

MARMARA ÜNİVERSİTESİ
4

NUROL MAKİNA
2

SANAYİ VE TİC.BAK.ÖLÇ.STANDARTLAR GN .MD.
2

SİMKAL
2

BAYKON ENDÜSTRİYEL TARIM SİS.A.Ş.
1

DİKOMSAN ELEKTRONİK SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
1

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
1

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
1

ETİK TASARIM LTD.ŞTİ.
1

EYAP A.Ş. ARTEMA
1

İGDAŞ
1

ODTÜ
1

OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ
1

S&Q MART A.Ş.
1

TSE
1

TÜBİTAK-UME
1

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ
1

TÜRKAK
1

VİYANA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - YTÜ
1

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ
1

TOPLAM
26

Kongre süresince 1 panel, 1 sunum, 4 kurs gerçekleştirilmiştir. Kongre boyunca düzenlene sergiye sektöre ürün ve hizmet üreten bir kuruluş katılmıştır. Kongre ve sergiyi 50‘ye yakın delege olmak üzere 200‘e yakın mühendis, teknik eleman ve üniversite öğrencisi izlemiştir.

Panelde ise, Ülke ve Odamız gündeminde önemli bir yer tutan "Ürün Güvenirliği İçin CE Uygulamaları ve Kalibrasyon" kamu, üniversite ve sektör temsilcilerince tartışılmış görüş ve öneriler paylaşılmıştır.

Kongrede "Kumpas, Mikrometre, Mihengir ve Ölçü Saati Kalibrasyonu", "Sayısal Termometre Kalibrasyonu", "Basınçölçer (Manometre, Vakummetre) Kalibrasyonu", "Terazi Kalibrasyonu" konularında 4 farklı kurs gerçekleştirilmiş, bu kurslara gösterilen yoğun ilgi ve katılım sürekli eğitim anlayışımızın ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi olmuştur.