Genel Bilgiler

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

VI. Ulusal Ölçümbilim Kongresi, Bursa Şubemizin Sekreteryalığında geçmiş yıllarda gerçekleştirilen "Kalite Kongresi"yle birleştirilmiş ve 17-18 Kasım 2005 tarihlerinde Osmangazi Üniversitesi Prof.Dr.Necla ÖZDEMİR Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir. Ülkemizin Avrupa Birliği‘ne üyelik girişimi kapsamında yapılan çalışmalar mesleğimiz alanında üzerinde durulması gereken konuları ortaya çıkarmış ve kongre de bu anlayışla düzenlenmiştir.

Kongrenin ilk gününde 3 adet panel gerçekleştirilmiştir.

"AB Teknik Mevzuatı ve Türkiye‘deki Durumu" konulu panel MMO Başkanı Emin KORAMAZ tarafından yönetilmiştir. Panele Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı‘ndan Çetin YILMAZ, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı AB Koordinasyon Genel Müdürlüğü‘nden Yusuf İNCE, TÜRKAK‘tan Atakan BAŞTÜRK katılmışlardır.

"CE İşaretlemesi ve Uygulamaları" konulu panel Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi Osman SERTER tarafından yönetilmiştir. Panele Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ölçüler ve Standartlar Genel Müdürlüğü‘nden Osman DEMİRKAYA, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü‘nden Yasemin BAKER, Türk Loydu‘ndan Orçun ANGIN ve KOSGEB‘ten Turgut ENGEZ, MEYER Yönetim ve Belgelendirme Hizmetleri Ltd.Şti‘nden Metin YEREBAKAN ve Eskişehir Sanayi Odası-Makine Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi‘nden Nimetullah BURNAK katılmışlardır.

"Piyasa Denetimi ve Gözetimi" konulu panel Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi İsmet ÖZTUNALI tarafından yönetilmiştir. Panele Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü‘nden Niyazi ÖZGÜR, Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı‘ndan Sezen KAYA, Tüketici Dernekleri Federasyonu‘ndan Turhan ÇAKAR ve Makine Mühendisleri Odası‘ndan Melih ŞAHİN katılmışlardır.

"AB Teknik Mevzuatı ve Türkiye‘deki Durumu", "CE İşaretlemesi ve Uygulamaları", "Piyasa Denetimi ve Gözetimi" konularında 3 adet panel; "Ölçümbilim Konusunda Dünya ve Türkiye‘deki Mevcut Durum ve Değerlendirilmesi", "Bilimsel Ölçümbilim", "Endüstriyel Ölçümbilim" ve "Yasal Ölçümbilim" ana başlıkları altında 5 oturumda 20 bildiri ile ayrıca 20 adet poster bildiri sunulmuştur.

Ayrıca; Kimyasal Kalibrasyon-Akış Kapları ve Rotasyonel Vizkozimetreler, Endüstriyel Tesislerde Infra-Red Termometre, Termal Sıcaklık Kamerası Kullanılarak Koruyucu Bakım Çalışmaları, Genel Metroloji ISO-9000 7.6 Maddeleri, Dokümantasyon ISO 17025 Standart Tanıtımı, Boyutsal Kalibrasyon-Kumpas, Mikrometre, Ölçüm Belirsizliği ve Manometre Kalibrasyon Belirsizlik Örneği konularında 70 kişinin katıldığı 5 atölye çalışması gerçekleştirilmiştir. Kongreyle birlikte düzenlenen VI. Ulusal Ölçümbilim Ölçme Takımları ve Cihazları Sergisi‘ne 7 kurum ve kuruluş katılmış, faaliyetleri hakkında bilgi aktarımında bulunarak cihaz ve ekipmanlarını sergilemişlerdir.

Kongreyi 50‘si delege olmak üzere 200‘e yakın mühendis, teknik eleman ve öğrenci izlemiştir.