BÜYÜK YANGINLARIN ÖNÜNE ANCAK GÜVENLİ TASARIM VE ETKİN KAMUSAL DENETİM İLE GEÇİLEBİLİR

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İzmir Şubesi

Yayına Giriş Tarihi

28 Nisan 2023

Narlıdere'de dün akşam (27 Nisan) saatlerinde meydana gelen yangına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Şubemiz Yönetim Kurulu, yangınların önlenmesi doğrultusunda güvenli tasarım ve etkin kamusal denetimin önemine dikkat çekti.

Dün akşam saatlerinde İzmir’in Narlıdere ilçesinde meydana gelen yangın, herkesin yüreğini ağzına getirirken, yangın sonucunda can kaybı olmaması içimizi rahatlattı. Yangın sonucunda yaralanan ve maddi kayba uğrayan yurttaşlarımıza Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Ülkemiz, rant odaklı politikalar nedeniyle denetimsiz yapılaşma sürecinin içerisindedir. Yapının tasarım ve imalat süreçleri, 2015 yılından itibaren İmar Kanununda yapılan değişiklikler ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile denetimsizliğe sürüklenmiştir.  Ülkemizde inşaat sektörünün hızlanması ile yangın tesisatlarının tasarım ve imalatının kamusal denetim ilkesi ile denetlenmesinin önemi, bu yangınla tekrar gündeme gelmiştir.

Bilindiği üzere yangınlar, önlenebilir felaketlerin başında gelmektedir. Ancak bu önlenebilirlik, tedbir ve denetimi gerektirmektedir.

Yangın algılama ve söndürme sistemlerinin, yapı imalatının tamamlanmasından sonra binada yangın çıkmadığı sürece kullanılmadığı ve bu durumun getirmiş olduğu rehavet ile söz konusu sistemlerin gerekli bakım ve kontrollerinin gerçekleştirilmediği bir gerçektir. Yangın algılama ve söndürme projelerinin teknik ve bağımsız kurumlar tarafından denetlenmemesi, beraberinde yangına karşı savunmasız yapıların varlığını getirmektedir. Yangın algılama ve söndürme sistemlerinin bulunması, yangınların başlangıç aşamasında söndürülmesi için tek başına yeterli değildir. Bu sistemlerin periyodik kontrollerinin yılda en az bir defa bu alanda uzman mühendisler tarafından yapılması gerekmektedir. Böylelikle çıkabilecek yangınlarda ilk müdahale ile yangınların büyümesinin, can ve mal kaybına neden olmasının önüne geçilebilecektir.

Bunun yanında, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte, binaların dış cephesinin yanmaz veya geç alevlenici olması ve yangın çıkması durumunda yangını diğer kat ve bölümlere taşımayacak şekilde döşeme yalıtımı yapılması gerektiği net bir şekilde belirtilmektedir. Binaların dış cephelerinin estetik kaygılar nedeniyle yangına dayanıklı olmayan malzemeler ile yapıldığı ve kat geçişlerinde yangının diğer katlara atlamasının engellenmesine yönelik döşemelerin gerçekleştirilmemesi yangınların büyümesine neden olmaktadır. Dün yaşanan yangında da bir kez daha gördük ki, kanun ve yönetmeliklere aykırı yapılar ruhsatlandırılmakta, bunun sonucunda da can ve mal kaybına sebep olan yangınlar meydana gelmektedir.  

Özetle, bu tür yapılarda öncelikle uzman mühendisler tarafından bir yangın projesi hazırlanmalı, Odamız tarafından yangın projesinin teknik incelemesi yapıldıktan sonra tesisat kurulmalıdır. Yapı imal süreçlerinde estetik kaygıların ötesinde yangına dayanımı yüksek malzeme seçimine özen gösterilmelidir. Ve son olarak da, yönetmelikte de belirtildiği üzere bu tesisatın yılda en az bir defa periyodik kontrolünün yapılması sağlanmalıdır. MMO İzmir Şubesi olarak, bu konuda sorumluluğu olan kamu kurumlarını büyük felaketler yaşanmadan denetim mekanizmasının işlemesini sağlamaya davet ediyor, yangında mağduriyet yaşayan yurttaşlara bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

İZMİR ŞUBESİ

YÖNETİM KURULU