Genel Bilgiler

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

IV. Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisi İşletmelerde kullanılan çok çeşitli cihaz, makina, techizat, alet ve ekipmanın her an kullanıma hazır, arızasız durumda bulunması üretimin aksamaması açısından çok önemlidir. Bunu sağlayabilmek için söz konusu ekipmanlarda ani arızalar ortaya çıkmadan önce koruyucu bakım çalışmaları yapmak ve bu bakım çalışmalarını planlı bir şekilde yürütmek gerekmektedir. Kısaca işletmenin güveninirlik derecesi arttırılmak zorundadır. Küreselleşmenin getirdiği çetin rekabetin sonucu olarak, eldeki varlıkların en ekonomik biçimde korunması ve işletilmesi yaşamsal önem kazanmıştır. Bunun yanı sıra, sistemlerde olabilecek arızalar ve aksaklıklar nedeniyle ortaya çıkabilecek kayıplar, ödenmesi gereken tazminatlar artmıştır. Dolayısı ile bakımcılık, yalnış algılandığı "tamircilik, teknisyenlik" gibi sıfatlardan arınarak, çok yönlü bir makina mühendisliği alanı konumuna gelmiştir.

BTKS 2009‘ da tema "Bakım Mühendisliği" olarak belirlenmiştir. Bakım mühendislerinin yetkilendirilmesi, bakım mühendisliği eğitimleri, bakım mühendisliğinin üniversitelerin eğitim programlarındaki yeri ve bakım mühendisliğinin geleceği tartışılacaktır. Ayrıca günümüzün en önemli problemlerinden olan enerji verimliliği ve işletme verimliliğinde bakım mühendisliğinin önemi ve yeri ele alınacaktır. Dördüncüsü gerçekleştirilecek bu ulusal etkinlikte, konusunda uzman herkesin bildiri sunması, bilgi ve deneyimlerini paylaşması hedeflenmektedir.