SMM Birimi

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İstanbul Şubesi

2024 Yılı SMM Yenileme İşlemleri

 

Oda Ana Yönetmelik ve bağlı yönetmelikler çerçevesinde ülkemizde yürütülecek Serbest Müşavirlik Mühendislik Hizmetlerinin tanımlanması, bu hizmetler yürütecek büroların tescili ile üyelerin meslek ve bilimsel çalışmalarına, yaptıkları işlere ve tamamlayıcı eğitimlerine dayanan uzmanlıklarının belirlenerek belgelendirilmesi ile belgelendirmeye dayanan meslek süreçlerin takibi kapsamında yapılan tüm işler belgelendirme çalışmaları olarak değerlendirilmektedir. 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Makina Mühendisler Odası Serbest Müşavirlik Mühendislik Büroları Tescil ve  Meslek Denetim  Yönetmeliği uyarınca düzenlenmekte olan Serbest Müşavirlik Mühendislik Büroları Tescil Belgesi vize uygulaması, mevzuatta yapılan değişiklikler nedeniyle kaldırılarak, 2015 yılından itbaren Büro Tescil belgelerinin yıllık düzenlenmesine (Büro Tescil belgelerinde her yıl yapılan vize bölümü kaldırılmıştır) karar verilmiştir.

2024 yılı içerisinde SMM'lerce verilen hizmetlerin yürütülebilmesi ve Oda meslek denetiminin yapılabilmesi için belge yenileme işleminin yapılmış ve Oda Bilgi Yönetim Sistemine işlenmiş olması gerekmektedir.

SMM başvurularında, kendi adına (üye) şahıs firması için yıllık 8400 TL, üyenin ücretli veya ortak olduğu şirketler için yıllık 12000 TL SMM Büro Tescil Belge ücret alınacaktır.

Yılsonunda belge yığılmalarının olmaması için, belge yenileme İşlemlerine yönelik başvuruların ekli formatta tanımlı belgeler içerecek şekilde ve 15 Aralık 2023 tarihinden itibaren yapılması gerekmektedir.

Belge yenileme işlemini tamamlamayan büroların 1 Ocak 2024 tarihi itibarı ile yürütmüş oldukları SMM hizmetlerine ilişkin mesleki denetim yapılamayarak belge yenileme işlemi tamamlanıncaya kadar sistemden (OBYS-Oda Belge Yönetim Sistem) onay ve rapor düzenleme işlemi gerçekleştirilemeyecektir.

 

2024 yılı SMM Başvuruları online olarak makina.mmo.org.tr adresinden gerçekleştirilebilir.

SMM ve Oda hizmetleri asgari ücretleri için buraya tıklayabilirsiniz.