AKADEMİK GELENEKLERE AYKIRI REKTÖR ATAMASI VE BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK ŞİDDETİ PROTESTO EDİYORUZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Adana Şubesi

Eski AKP İl Yönetim Kurulu üyesi ve milletvekili aday adayı olan Melih Bulu’nun, hiçbir kurumsal bağının bulunmadığı Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması üzerine Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener tarafından 7 Ocak 2021 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

Akademik Geleneklere Aykırı Rektör Ataması ve  Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerine Yönelik Şiddeti Protesto Ediyoruz

Bilindiği üzere daha önce AKP il yöneticiliği ve milletvekili aday adayı olan ve tezinin başka çalışmalardan intihallerle dolu olduğu iddia edilen Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanması, öğrencilerin, öğretim üyelerinin ve kamuoyunun seçim dışı yöntemlerle yapılan bu atamaya karşı haklı demokratik tepkilerine neden olmuştur.

Yine bilindiği gibi bu atama bir ilk değildir. “Tek adam” rejiminin ülkemizin tüm kurumlarını “parti devleti” anlayışıyla düzenleme çalışmalarının bir parçası olan; ihraçlar, siyasi kadrolaşma, idari baskılar ve hiçbir liyakati olmayan rektör atamaları ile üniversiteler iktidarın bilim dışı otoriter tahakkümü altına alınmaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak üniversitelerine ve akademik geleneklerine sahip çıkan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerinin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Üniversitelerine rektör atama usulüne karşı barışçıl Anayasal protesto haklarını kullanan Boğaziçili öğrencilere uygulanan polis şiddetini, hukuk dışı gözaltıları ve gözaltında uygulanan baskıları  kınıyor, öğrencilerin derhal serbest bırakılmalarını ve hukuk dışı uygulamaların soruşturulmasını istiyoruz.

Yunus Yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı