Amaç

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Otomotiv sanayisi, büyümesine ve gelişmesine teknolojik olarak öncülük ettiği demir-çelik, petro kimya, lastik-plastik, elektrik, elektronik, boya, dokuma, cam, bakım-onarım, finans-pazarlama-sigorta sektörleri ile birlikte çok büyük iş olanakları sağlaması ile gelişmiş ülke ekonomilerinin en büyük aktörlerinden biridir. Dünya çapındaki etkinliği ve hacmi dikkate alındığında, otomotiv endüstrisi bugün olduğu gibi gelecekte de ülke ekonomisi ve teknolojik gelişimi için önemini korumaya devam edecektir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından 1985 yılından başlayarak çeyrek asırı aşan bir süredir düzenlenen Otomotiv Sempozyumlarının sonuncusu, kapitalizmin yaşadığı en büyük krizlerden birinin ortasında toplanmıştı. Ülke sanayisi ve en yakıcı olarak da Otomotiv sektörü, üretim, istihdam, kapasite kullanımı ve talep alanlarında ciddi olarak daralma şeklinde etkilenirken; Türkiye, aşırı iç ve dış borçlanma, ekonomik küçülme ve işsizlikle çalkalanmıştı. Sempozyumda Türkiye otomotiv sanayisinde tüm Dünya ile eşdeğer seviyede yüksek teknolojiler kullanıldığı belirtilirken, bu rekabet ortamı içerisinde Ar-Ge faaliyetlerinin yaşamsal bir öneme sahip olduğu ve yan sanayiler dahil olmak üzere pek çok firmanın buna önem vermeye başladığı vurgulanmıştı.

Kriz etkilerinin tartışıldığı bir dönemde, on ikincisini düzenleyeceğimiz Sempozyumun başlığı "Otomotiv ve Üretim Teknolojileri" olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede, ülkemizdeki var olan durum yansıtılarak; otomotiv sanayindeki gelişim dinamikleri, sektörün ve sektörde çalışan mühendislerin sorunları ve olası çözüm önerilerinin ortaya konulduğu bir tartışma ortamı oluşturulması hedeflenmektedir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, sektörde bilgi ve deneyimli üye, uzman, yönetici ve bilim adamlarına ulaşarak, onların katılım ve katkıları ile 12. Otomotiv ve Üretim Teknolojileri Sempozyumu‘nu 13-14 Mayıs 2011 tarihinde Bursa‘da gerçekleştirecektir.