Oda Bülteni: MART 2024 - SAYI: 309

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

50. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ: BİLİM, MÜHENDİSLİK, KAMUCULUK, TOPLUMSAL KALKINMA VE BAĞIMSIZLIK İÇİN MÜCADELENİN PLATFORMU OLACAKTIR

Bilindiği üzere Odamızın 50. Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri, çoğunluklu olarak 13-14 Nisan 2024 tarihlerinde Oda merkezinde; çoğunluğun sağlanamaması durumunda ise Genel Kurul 20 Nisan 2024 tarihinde Kocatepe Kültür Merkezi’nde; Seçimler de 21 Nisan 2024 tarihinde MMO Eğitim ve Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Genel kurulumuz, mühendisliği değersizleştirmeye, itibarsızlaştırmaya karşı örgütlü direncimizi pekiştireceğimiz; ülkemizin kamu/toplum yararı, bilim, mühendislik, laik ve kamucu temellerde kalkınması ve toplumsal refaha ulaşma mücadelemizin platformu olacaktır. Genel kurulumuz, aynı zamanda, 100 yıl önce kazandığımız bağımsızlığımızın üretim, hizmet, denetim ve mali boyutlardan dış politikaya kadar yeniden tesisi mücadelemizin de kürsüsü olacaktır.

Finanstan üretime dek dışa bağımlılık zincirleri, sömürü, rant vurgunları ve din devleti uygulamalarının karanlığı altındaki ülkemizin, halkımızın, bilimin, mühendisliğin, meslek örgütlerimizin birleşik geleceği açısından örgütlü toplum yapımız birinci derecede önem taşımaktadır. Bu nedenle tüm delege arkadaşlarımızın en üst organımız olan genel kurula katılarak demokratik mevzimizi  geleceğe taşımak için görüşlerini paylaşmalarını ve oylarını kullanmalarını diliyoruz.

Tamamlanmak üzere olan 49. Dönem Oda Çalışma Raporu önümüzdeki günlerde tüm delegeler ve örgütümüze sunulacaktır.

Genel kurul öncesinde, 6. Sekreter, Sayman ve Müdürler toplantısı ile 49. çalışma döneminin sonuncu, Şube genel kurullarında seçilen yeni yönetim kurullarının katıldığı ilk Danışma Kurulu toplantısını yaptık, Oda çalışmalarını hep birlikte değerlendirdik.

Oda Raporlarımıza bir yenisini ekledik. Geçmişten bu yana, sanayi, enerji, ulaşım politikaları üzerine ayrı ayrı birçok rapor yayımlamıştık. Şimdi bu üç sektörü birlikte içeren ve programatik nitelikteki Demokratik ve Katılımcı Kalkınma İçin Kamucu Sanayi, Enerji, Ulaşım Politikaları ve Uygulamaları Oda Raporu’nu bu ayın başında yayımladık.

Başarılı bir şekilde yapılan TMMOB Sanayi Kongresi’nin Sonuç Bildirisi geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Kongreden iki ay önce yapılan Sanayi Kongresine Giderken/Kamuculuk Yeniden etkinliğinin Bildiriler Kitabı ile TMMOB Sanayi Kongresi Bildiriler Kitabı önümüzdeki günlerde yayımlanacaktır.

Geride bıraktığımız 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Odamızın kadınların laiklik, eşitlik, sömürüsüz, şiddetsiz, özgür yaşam istemleri ve gericiliğe karşı mücadelelerinin yanında olduğunu bir kez daha açıkladık; laik, demokratik, uygar başka bir Türkiye’ye kadınların örgütlü mücadelesinin toplumsal muhalefetle buluşması ve birlikte omuz omuza mücadeleyle ulaşabileceğimizi vurguladık.

Bursa Şubemizin önceki dönemler Yönetim Kurulu Başkanlarından Fikri Düşünceli’yi geçen ayın sonunda kaybettik. Tüm sevenlerinin ve örgütümüzün başı sağ olsun, kendisini her zaman saygı ve sevgi ile anacağız.

Genel kurul ve seçimlerimizde buluşmak üzere esenlik dileklerimizi iletiyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler