Oda Bülteni: EYLÜL 2022 - SAYI: 291

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

SESİMİZ YİNE GÜR ÇIKACAK, MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Hatırlanacaktır, 16 Nisan 2017 tarihindeki Anayasa değişikliği referandumuna yönelik olarak TMMOB Danışma Kurulu ve Genel Kurulunda “yurttaşlık sorumluluklarımızın ve kamusal, toplumsal sorumluluklarımızın bir gereği olarak, referandumda ‘Hayır’ tutumunun benimsenmesi tam bir görüş ve oy birliğiyle” karar altına alınmış ve etkin bir kampanya yürütülmüştü. Bu kampanya üzerine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’a idari para cezası verilmiş, yapılan itiraz da reddedilmişti. TMMOB’nin açtığı karşı davada Anayasa Mahkemesi Birliğimizi haklı buldu, TMMOB’nin referandum ve seçimlerde görüş bildirmesinin yasaklanamayacağı, seçim dönemlerinde siyasi partiler dışındaki kişi ve kurumların da propaganda yapabileceği belirtildi. TMMOB ve Odalarımızın iktidar eliyle yürütülen rant talanına ve antidemokratik yönetim tarzını yerleştirme çabalarına karşı mücadelesinin engellenemeyeceğinin Anayasal bir ifadesi olan bu karar, mücadelemizin meşruluğunu bir kez daha doğrulamıştır.

12 Eylül 1980 darbesinin 42. yıldönümü dolayısıyla yaptığımız “12 Eylül Faşizmi Sürüyor!” başlıklı açıklamada belirttiğimiz üzere yürütmeyi güçlendirip kuvvetler ayrılığını tamamen yok eden 2017 Anayasa değişikliği referandumu ile 12 Eylül’ün antidemokratik felsefesi mevcut iktidarda doruğuna varmıştır. Ancak halkımızın, emek ve demokrasi güçlerinin faşizm ve gericiliğe karşı mücadelesi hiç dinmedi. Mevcut durum, bütün emek ve demokrasi güçlerinin önüne birlikte direnme, kaybedilen her şeyi daha üst boyutlarda yeniden kazanma, emeğin ve bilimin aydınlatacağı başka bir Türkiye için mücadele görevini koymuştur. Bu nedenle sesimiz yine olabildiğince gür çıkacak, mücadelemiz kesintisizce sürecektir.

17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin yıldönümü vesilesiyle, o büyük depremden dersler çıkarılmadığını belirttik ve “Kamusal Mesleki Denetim, Yeterlilik, Eğitim ve Belgelendirmeye Dayalı Yeni Bir Yapı Üretim ve Denetimi Modeli Benimsenmelidir” dedik.

Ülkemizin dışa bağımlılık alanlarının ve hayat pahalılığının ilk sıralarında yer alan enerji konusundaki gerçekleri açıklamaya devam ediyoruz. Geçen ay yaptığımız “Akkuyu Nükleer Güç Santralı Projesi/İnşaatı Ülkemiz Çıkarlarına Aykırıdır, İptal Edilmelidir” başlıklı açıklamamızın ardından yeni enerji zamları üzerine “Elektrik ve Doğalgaz Zamları Enflasyonu Daha da Körükleyecek, Yüksek Faturalar Yurttaşların Belini Bükecektir” başlıklı açıklama ile halkımızın acil ihtiyaçları doğrultusunda atılması gereken adımları ifade ettik. Aynı günlerde “Türkiye’nin Enerji Görünümü 2022 Oda Raporu”nu yayımladık.

Toplu ölümlere de yol açan sorunlu trafik ve ulaşım politikaları üzerine, “Trafik Güvenliği Politikalarındaki Sorunlar ve Mevzuatı Düzenleme İhtiyaçları Devam Ediyor/Kazalar Esasen Yanlış Ulaşım Politikaları, İhmaller ve Denetim Yetersizlikleri Nedeniyle Olmaktadır” açıklamasını yaptık. Ardından kangren haline gelmiş bir diğer sorun hakkında, “Okul Servis Araçları Yönetmeliği Acilen Düzeltilmelidir/Korsan ve Denetimsiz Okul Servisleri Öğrencilerin Yaşamını Çalmasın!” başlıklı açıklamayı yaptık.

Emperyalizme karşı bağımsızlığımızın ve Cumhuriyetin ilanının yolunu açan Büyük Zafer ve 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla da “30 Ağustos Zaferi Kutlu Olsun/Acil İhtiyaç: Ülkede, Bölgede, Dünyada Barış!” dedik.

Meslektaş adayları öğrenci üyelerimizle geleceğe birlikte yürüyüşümüz devam ediyor. Covid-19 pandemisi nedeniyle iki yıl yapamadığımız Öğrenci Üye Kamplarının dokuzuncusunu 28 Ağustos–3 Eylül tarihleri arasında başarılı bir şekilde düzenledik.

Şimdi önümüzde, Ekim ayında başlayacak olan 49. Dönem etkinlikleri var. 13-15 Ekim tarihlerinde Kayseri’de yapılacak olan Savunma Sanayi Sempozyumu ve 20-22 Ekim tarihlerinde Denizli’de yapılacak olan X. Uluslararası Bakım Teknolojileri Kongresi’nde buluşmak üzere esenlik dileklerimizi iletiyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler