YAŞASIN BİRLİK, MÜCADELE, DAYANIŞMA. YAŞASIN 1 MAYIS!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Emek Bizim, Gelecek Bizim!

Yaşasın Birlik, Mücadele, Dayanışma. Yaşasın 1 Mayıs!

Emekçilerin uluslararası birlik mücadele dayanışma günü olan 1 Mayıs bu yıl, ülkemizi ve halkımızı yoksullaştıran gerici tek adam rejimini yaklaşan seçimlerde alt etme umuduyla kutlanacak. AKP iktidarının Cumhuriyet, laiklik, emek ve demokrasi düşmanı sömürü ve baskı düzenine karşı işçilerin, çiftçilerin, kamu çalışanlarının, emeklilerin, gençlerin, kadınların, işsizlerin, yoksulların, tüm halk sınıflarının öfkesi 1 Mayıs alanlarında kitlesel olarak yankılanacak.

Meslektaşlarımız dâhil bütün emekçiler esnek üretim, güvencesiz istihdam, hak kayıpları ve yoğun sömürü koşullarında alın teri döküyorlar. Bu iktidar döneminde sermaye gelirleri, işgücü gelirleri artışından kat kat fazla olmuştur. Özellikle son yedi yılda sermaye gelirleri yüzde 41,8’den yüzde 49,5’e yükselmiş; işgücü ödemeleri ise yüzde 32,1’den yüzde 24,6’ya gerilemiştir. Atıl işgücü oranı da 17’den yüzde 24’e çıkmıştır.

Önlenmesi mümkün iş kazaları, iş cinayetleri, kadın cinayetleri ve son depremlerde gördüğümüz üzere kurumsal kapasitelerin yok edilişinin sonucu olarak onbinlerce insanımız can vermiştir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusu sermaye lehine düzenlemelerle amacından saptırılmış, iş güvenliği mühendisliği ve işyeri hekimliği uygulamaları yerleşmeden geriletilmişir.

Ev emeği, eğitim ve mesleki eğitim sermayenin yoğun emek sömürüsünün aracı olmuştur. Sağlık sistemi kâr amaçlı özel hastaneleri desteklemeye yöneliktir, kamunun sağlık hizmetleri de gün geçtikçe gerilemektedir. İşsizi, işçisi, çiftçisi, emeklisi, yoksulu, depremzedesi ile halkımız toplumsal bunalım içindedir. Gerici iktidarın laikliği tasfiye etmesiyle emekçilere reva görülen çalışma ve yaşam koşulları örtüşmektedir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası örgütlülüğü bu genel duruma karşı tüm emekçilerin hakları ve bayramı için, laiklik için, demokrasi için, ekonominin toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda kamucu çerçevede örgütlenmesi için, ülkemizi gerici karanlıktan gün ışığına çıkarmak için TMMOB çatısı altında bütün illerde 1 Mayıs kortejlerinde yerini alacak; savaşsız, sömürüsüz, eşit, özgür, adil, başka bir Türkiye ve dünya özlemini halkımızla birlikte dile getirecektir.

Bütün meslektaşlarımızı ve halkımızı, emeğimizi ve hayatlarımızı gasp eden bu sömürü, zulüm ve saltanat rejimine karşı 1 Mayıs alanlarında birlikte olmaya, geleceğimizi elde etmek için birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Yunus Yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Yayına Giriş Tarihi

2023-04-28 11:00:00