SAVAŞ İSTEMİYORUZ (29 EYLÜL 2001)

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

BASINA ve KAMUOYUNA

29 Eylül 2001

11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de gerçekleştirilen ve binlerce insanın ölümüne ve yaralanmasına yol açan saldırılar, kim tarafından ve hangi amaçla yapılırsa yapılsın kabullenilmesi mümkün değildir.

Son iki haftadır gündem, Amerika'daki terör olayına ve onu izleyen gelişmelere kilitlendi. ABD yapılan saldırıları ileri sürerek, suçluları cezalandırma adına dünyayı onbinlerce insanın yaşamına malolacak yeni bir savaşın, yeni bir felaketin içine sürüklemektedir. Yapılan saldırıların, terörün yanlışlığı yanında, emperyalist sistemin dünya halklarına karşı giriştiği operasyonların yanlışlığı da ortadadır.Yapılan saldırı ne kadar insanlık dışıysa, masum insanların ölümüne yol açacak savaşta en az diğeri kadar insanlık dışı ve uluslararası bir suç olacaktır.

Oysa her alanda olduğu gibi burada da bir çifte standart dayatılıyor. Sadece son yılları gözden geçirirsek, Irak'ta, Sudan'da ve Yugoslavya'daki olaylara da karşı çıkmak gerekmez mi? ABD diyor ki "benim kanıt göstermeme gerek yok, ben ne dersem o geçerlidir", "Beni desteklememek, terörizmi desteklemektir." Dünya emperyalist sisteminin baş gösteren yeni ekonomik bunalımı yeni bir savaş gerektiriyor ve bu sistemin yaşaması, sömürünün sürmesi, yoksulluğun yaygınlaşması ve zenginleşmenin bir avuç uluslararası tekelde yoğunlaşması için seferberlik ilan ediliyor. ABD diyor ki "bu yeni bir haçlı seferidir." Bu doğrudur. Emperyalizm, bu olayı da fırsat bilerek kendi egemenliğini pekiştirmek için kullanmak istemektedir. Küresel denilen dünyada gelişmiş ülkelerle az gelişmiş ülkeler arasında gelir uçurumu her geçen gün artıyor. Sömürü alabildiğince yoğunlaşıyor. Yaşanan süreç, toplumlarda sadece dışlanma, ezilme ve yoksullaşma yaratmıyor. Aynı zamanda büyük bir öfke ve şiddet ortamı da gelişiyor.

Kimin tarafından yapıldığı tam olarak açıklık kazanmayan vahşi saldırıda ölenler yetmiyormuş gibi, dünya, yine masum insanların öleceği bir savaşa doğru sürüklenmeye çalışılıyor.

Siyasi iktidarımız ise, bu ülke halkının çıkarlarını korumak için komşularımızla, geri kalmış ülkelerle ittifaklar kurmak ve geleceğimizi savunmak yerine, ABD Başkanının gaflarını onarma gayreti içindedir. Ülkemiz emperyalizmin dayattığı Irak ambargosu nedeniyle hem bir insanlık suçuna ortak olmuş, hem de milyar dolarla ifade edilen zararlar yaşamıştır. Umuyoruz ki, halkımızın geleceği yeni maceralarla tehlikeye atılmaz. Umuyoruz ki, şimdiye kadar kendi halkına yabancı olan, kendi halkından çok bir avuç sermaye sahibine bel bağlayanlar, bu kez ulusal çıkarlarımızın önemini kavrarlar.

Aslında ilan edilen bu savaş özünde dünya halklarının özgürlük, demokrasi, eşitlik ve hak mücadelesini engellemeyi amaçlamaktadır.

İşsizliğin, açlığın, yoksulluğun olmadığı yeni bir dünya için, SAVAŞA HAYIR!

YAŞASIN DÜNYA HALKLARININ KARDEŞLİĞİ

BARIŞ HEMEN ŞİMDİ, SAVAŞA HAYIR!

"...

yalnız analar ağladı her iki yanda

..." (Bertolt Brecht)

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Yayına Giriş Tarihi

2004-05-03 07:00:00