Tesisat Mühendisliği Dergisi: Mart-Nisan 2024 | Sayı 201

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Değerli Okurlarımız, 
TMMOB Makina Mühendisleri Odası 50. Olağan Genel Kurulu, 20 Nisan 2024 tarihinde, Seçimleri de 21 Nisan 2024 tarihinde Ankara’da yapıldı. Genel Kurulumuzda 49. Dönem Çalışma Raporu ile ülke ve dünya durumu değerlendirildi; önümüzdeki yeni çalışma dönemine dair görüşler ve önergeler sunuldu; daha güçlü bir Oda ve üreten, sanayileşen, kalkınan, hakça bölüşen bağımsız, demokratik bir Türkiye için mücadelenin sürdürülmesi gerekliliğine işaret edilerek; Oda ve TMMOB organlarında görev alacak arkadaşlarımız seçildi. Sonuç Bildirisi’nde belirtildiği üzere, Genel Kurulumuz emperyalizme, kapitalizme/neoliberalizme, faşizme, militarizme ve siyasal İslamcı iktidara karşı birlik, mücadele, dayanışma, demokrasi platformu ve Cumhuriyetçi, laik, demokratik, halkçı, toplumcu/kamucu bir yanıt olmuştur. Genel Kurulumuz, Oda örgütlülüğünün geliştirilmesi ve derinleştirilmesi yönünde bir irade ortaya koymuş; işçi sınıfı ve tüm emekçilerin birlik, mücadele dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta ülke genelinde alanları doldurma kararlılığıyla tamamlanmıştır.
Şimdi sırada Şubelerimiz ile birlikte Genel Kurul kararları ve hazırlanan taslak doğrultusunda 50. Dönem Çalışma Programının kesinleştirilerek uygulamaya geçirilmesi var. 
Dergimizin bu sayısında 50. Olağan Genel Kurul Sonuç Bildirisi'ne yer verilmiştir.
***
3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak Kozlu’da kömür ocağında meydana gelen ve 263 emekçinin hayatını kaybettiği grizu patlamasının üzerinden 32 yıl geçti. İş cinayetlerine dikkat çekmek için belirlenen TMMOB 3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü’nde iş cinayetlerinin önlenmesi için düzenleme önerilerimizi de içeren bir açıklama TMMOB tarafından yapıldı.
TMMOB’nin ve ilgili çevrelerin tüm uyarılarına rağmen 13 Şubat 2024 tarihinde işçi katliamlarına bir yenisi daha eklendi. Erzincan İliç’te bir altın madeni işletmesinde liç yığınındaki onbinlerce ton toprak ve malzemenin kayması sonucu 9 işçi hayatını kaybetti. Her gün 5 emekçinin yaşamına mal olan bu cinayetler, denetimlerin yapılması ve yoğunlaştırılması gerekliliğine işaret ederken, İstanbul'da Gayrettepe'de 2 Nisan 2024 günü 29 yurttaşımızı kaybettiğimiz yangın haberiyle sarsıldık. Denetim dışı bırakılan ucuz çocuk işçilik projesi olan MESEM ile de mesleki eğitim adı altında çocuklarımız işyerlerinde hayatlarını kaybediyorlar. 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü dolayısıyla iş cinayetlerini önlemeyen, görmeyen bir sistemin baştan aşağı değiştirmek ve her şey insan için yaklaşımıyla yeni bir sistem oluşturulması için mücadelemize devam edeceğiz.
Geçtiğimiz günlerde kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ülkemizin bağımsızlığı, halk egemenliği ve çocuklarımızın sömürüsüz, çocukluklarını mutlulukla yaşayacakları, bilimle aydınlanan bir Türkiye doğrultusundaki mücadelemizin kararlılıkla süreceğini belirtmek istiyoruz.
***
Başarılı bir şekilde yapılan TMMOB Sanayi Kongresi’nin Sonuç Bildirisi, kongreden iki ay önce yapılan Sanayi Kongresine Giderken/Kamuculuk Yeniden etkinliğinin Bildiriler Kitabı ile TMMOB Sanayi Kongresi Bildiriler Kitabı internet sitemizde meslektaşlarımız ve kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. 
***
Dergimizin bu sayısında aşağıdaki çalışmalar yer almaktadır.
Özlem Emanet ve arkadaşlarının “Endüstriyel Bulaşık Makinelerinde Enerji Verimliliğinin Artırılması” başlıklı çalışmalarında; giyotin tipi endüstriyel bir bulaşık makinesinin enerji tüketiminin azaltılması amacıyla ısı pompası kullanımı deneysel olarak incelenmiş, ısı pompası kullanımının elektrik enerjisi kullanımını büyük oranda azalttığı belirlenmiştir.
Ahmet Doğan ve arkadaşlarının “Toprak Kaynaklı Isı Pompalı Radyant Isıtma Sisteminde Enerji ve Ekserji Analizi” başlıklı çalışmalarında; YTÜ Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yer alan toprak kaynaklı ısı pompası ile entegre duvar ve tavanda radyant paneller bulunan bir ofis odası sisteminin enerji, ekserji performans analizleri deneysel ve teorik olarak yapılmıştır. Ayrıca radyant panellerin farklı konfigürasyonlarında ölçümler alınarak sistem ekserji yıkımı ve performans karşılaştırmaları yapılmıştır.
Servet G. Hacıpaşaoğlu ve İlhan Tekin Öztürk’ün “Soğutma Sistemlerinin Enerji Verimliliği Açısından İncelenmesi” başlıklı çalışmalarında; soğutma sistemlerindeki gelişmeler ve soğutucu akışkan kullanımları değerlendirilmiş, soğutma sistemlerinde performans artışı sağlamak amacıyla uygulanabilecek yenilikler hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.
Kadir Bakırcı ve Çağlar Kazak’ın “Kars İlinde Fotovoltaik Destekli İçme Suyu Pompalama Sisteminin Enerji Analizi” başlıklı çalışmalarında; Kars ili sınırları içinde yer alan bir bölgede kurulu fotovoltaik destekli içme suyu pompalama sisteminin enerji analizi yapılmış ve fotovoltaik panellerin aylık ortalama verim değerleri hesaplanmıştır. 2023 yılı için en düşük ve en yüksek verim değerlerinin %9,08 ile Şubat ayı ve %18,24 ile de Haziran ayında gerçekleştiği belirlenmiştir.
***
1993 yılından beri düzenli olarak yayımlanan Dergimiz www.mmo.org.tr internet sitemizde yer alan “Yayınlar” bölümünden takip edilebilmektedir.
Esenlik dileklerimizle.
TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
Nisan 2024