Tesisat Mühendisliği Dergisi: Kasım-Aralık 2023 | Sayı 199

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Değerli Okurlarımız, 
Tüm meslektaşlarımızın ve ailelerinin yeni yılını içtenlikle kutluyor, 2024 yılının demokrasi, barış, huzur, refah getirecek gelişmelerle dolu olmasını diliyoruz.
Bildiğimiz üzere, Cumhuriyetin 100. yılında tarihimizin en büyük ekonomik sosyal bunalımını, en yüksek enflasyonunu, hayat pahalılığını yaşadık. Kötülükler iktidarı, Cumhuriyet, laiklik, demokrasi ve hukuk normlarını, yurttaşlık hakları ile kamu yararını tasfiye eden uygulamalara hızla devam ediyor. Kuralsızlaşma, rant vurgunları, yolsuzluklar ülkemizi yoksullaştırıyor. Meslek sorunlarımız büyüyor, yoksullaşma halkımızı ve meslektaşlarımızı kuşatıyor. Bu koşullarda ülkemizin sahiplenilmesi, meslek normları ve örgütlülüğümüzün korunması, 2024 yılındaki görevlerimizin başında yer alacaktır.
***
Şubelerimizin her yıl düzenlediği geleneksel gece etkinliklerimiz devam ediyor. Geride bıraktığımız 69 yıllık tarihe tanıklık eden, yaşam güçlükleri içinde işinden, ailesinden zaman ayırarak Odamızı bugüne taşıyanlar ve meslekte onlarca yılını geçirmesi nedeniyle onurluklarını alan bütün büyüklerimizi ve meslektaşlarımızı emeklerinden dolayı yürekten kutluyoruz.
Kasım ve Aralık aylarında Oda gündemimiz oldukça yoğundu. 2-4 Kasım’da Eskişehir’de Raylı Sistemler Kongre ve Sergisi; 9-11 Kasım’da Edirne’de Trakya'da Sanayileşme ve Çevre Sempozyumu-V; 17-18 Kasım’da Kocaeli-Gebze’de VI. Enerji Verimliliği Kongresi; 17-18 Kasım’da Ankara’da Uluslararası Katılımlı Kaynak Teknolojisi 13. Ulusal Kongre ve Sergisi; 23-25 Kasım’da Adana’da II. Endüstri ve İşletme Mühendisliği Kongresi ve XIII. Endüstri ve İşletme Mühendisliği Kurultayı; 15-16 Aralık’ta da Ankara’da her çalışma dönemimizin son etkinliği olan TMMOB Sanayi Kongresi  başarılı bir şekilde yapıldı. 
***
Yeni yıla girmemizle birlikte genel kurullar sürecimiz başlıyor. Şubelerimizin genel kurulları ve seçimleri 10-11 Şubat tarihlerinde çoğunluklu, 17-18 Şubat tarihlerinde çoğunluksuz olarak yapılacak. Oda genel kurul ve seçimleri ise 13-14 Nisan’da çoğunluklu, 20-21 Nisan’da çoğunluksuz olarak yapılacak. Daha güçlü bir Oda, daha güçlü bir TMMOB ve üreten, sanayileşen, kalkınan, hakça bölüşen, bir Türkiye için birliğimizi daha da pekiştirmemiz gerekiyor. Üyelerimizi bu bilinçle seçimlere aktif şekilde katılmaya, aday olmaya, seçimlerde oy kullanmaya, Odalarımızı ve TMMOB’mizi geleceğe taşımaya, meslek ve ülke sorunlarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.
***
Dergimizin bu sayısında aşağıdaki çalışmalar yer almaktadır.
Alper Mete Genç ve arkadaşlarının "Gyroid Isı Değiştiricilerinin Akış ve Isı Transfer Karakteristiklerinin İncelenmesi" başlıklı çalışmalarında; Shoen’in Gyroid geometrisinin ısı değiştiricisi olarak ısıl performansı deneysel olarak araştırılmıştır.
Oğuz Kılıç ve arkadaşlarının "Yeni "Y" Kanat Modelinin Isı Transfer Performansının Sayısal ve Deneysel Olarak İncelenmesi" başlıklı çalışmalarında; hava soğutmalı bir ısı değiştiricisinde yeni geliştirilen "Y" kanat modeli için taşınım ile ısı transferinin, hava hızı ve ısı akısı değişimlerine bağlı olarak sayısal ve deneysel araştırmaları yapılmış, sonuçlar Offset kanat modeli ile karşılaştırılmıştır.
Arda Savlak ve arkadaşlarının "Binalarda Yangın Güvenliği ve Yangın Damperleri" başlıklı çalışmalarında; yangının evreleri proaktif bir yaklaşımla incelenmiş, olası bir yangın durumunda karşılaşılacak maddi ve manevi hasarlara değinilmiş, buna önlem olacak çözüm yöntemleri araştırılmış, sonrasında yangın damperlerinin incelemesi yapılmıştır.
Berçem Kıran Yıldırım ve arkadaşlarının "Ev-Tipi Buzdolabı Soğutucu Bölmesinde Faz Değişim Malzemesi Olarak Potasyum Sülfat Çözeltileri Kullanımının İncelenmesi" başlıklı çalışmalarında; ev tipi buzdolabının soğutucu ünitesinin simüle edildiği bir soğutma sistemi faz değişim maddesiz ve farklı konsantrasyonlarda potasyum sülfat çözeltilerinin faz değişim maddesi olarak sisteme entegre edildiği durumlarda test edilmiştir. Sonuçta potasyum sülfat çözeltileri, kullanımında toplam enerji tüketimlerinin azaldığı tespit edilmiştir.
***
1993 yılından beri düzenli olarak yayımlanan Dergimiz www.mmo.org.tr internet sitemizde yer alan "Yayınlar" bölümünden takip edilebilmektedir.
Esenlik dileklerimizle.
TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
Aralık 2023