ASANSÖRLERDE GÜVENLİK VE PERİYODİK KONTROL HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Edirne Şubesi

Yayına Giriş Tarihi

18 Ocak 2024

Şube Yönetim Kurulumuz, 18.01.2024 tarihinde Şube Hizmet Binamızda ''Asansörlerde Güvenlik ve Periyodik Kontrol'' konulu basın açıklaması gerçekleştirdi.

ASANSÖRLERDE GÜVENLİK VE PERİYODİK KONTROL BASIN AÇIKLAMASI

 

Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi ile Edirne Belediyesi arasında 30411 sayılı “Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği” gereğince yapılmış olan sözleşme yetkisiyle Edirne kent merkezindeki asansörlerin periyodik kontrolünü yapan Makina Mühendisleri Odasına yönelik sosyal medyada bir basın üyesi tarafından başlatılan ve sosyal medya kullanıcılarınca sürdürülen haksız değerlendirmelerde bulunulmuştur. Odamızın kurumsal kimliğine, teknik görevlilerimizin mühendis kimliği ve etiğine yönelik saldırı niteliğindeki suçlamalar karşısında açıklama yapmak gereği oluşmuştur.

Makina Mühendisleri Odası anayasanın 135. Maddesi doğrultusunda kurulmuş kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Meslek odası olarak gerçekleştirdiği teknik hizmetlerin toplumsal yaşamda insan güvenliğini önceleyen en önemli parçası olan asansör kontrol hizmetlerinde TÜRKAK tarafından akredite edilmiş A tipi muayene kuruluşudur. Teknik hizmetlerini bağlı olunan yönetmeliklere göre yılda bir kez eksiksiz yerine getirmekle yükümlüdür. Teknik gereklere, kontrol kriterlerine göre gerçekleştirdiği hizmetlerde ihmal, istismar, haksız yarar gözetme veya ön ayak olma gibi çirkin varsayımlar düşünülemez. Odamız ve şubemiz verdiği hizmetlerde birey ve toplum güvenliğine öncelikle önem vermektedir.

Edirne Şubemizin etkinlik alanı olan Trakya’da Odamızın sözleşmesi olduğu, kontrol yaptığı bölgelerdeki asansörlerde herhangi bir kaza yaşanmamıştır. Son dönemdeki öğrenci yurtlarında meydana gelen asansör kazaları göstermektedir ki; yeni ruhsat almış veya eski ruhsat almış demeden, güncellenen kriterler doğrultusunda MMO kontrol süreçlerini layıkıyla yerine getirmektedir. Yeni asansörlerde kırmızı etiket alacak kadar uygunsuzluk tespit edilmesi MMO nun dışında olan, sektörün ve bina yapıcılarının neden olduğu bir durumdur.

Daha önce yeşil veya mavi etiket almış bir asansör, bakanlık tarafından sürekli geliştirilen yönetmelik değişikliği kapsamında ve bunlara bağlı kontrol kriterlerindeki zincirleme değişimler nedeniyle kırmızıya düşebilmektedir. Ayrıca yıllık kontrollerde arıza, yıpranma ve yorulma sonucu güvenlik tehdidi oluşturan maddelerin olumsuzluğu durumunda etiket kırmızıya düşebilmektedir. Odamızın bakım firmalarının gerçekleştirdiği bakım hizmetlerini kontrol etme yetkisi yoktur. Ancak yükümlülüğümüz gereği yaptığımız yıllık kontrol hizmetinde aynı zamanda bakım firmalarının yaptığı aylık bakımlardaki hizmet kalitesi de ortaya çıkmaktadır. Bakım firmaları ise acil güvenliği tehdit etmeyen, ancak ülke ekonomisinin bozulduğu bu ekonomik koşullarda maliyet ve harcama gerektiren işlemler için periyodik kontrolde ortaya çıksın, biz de ona dayanarak bu tadilatı yapalım yoluna gittiklerinden, görevini gerektiği ve sorumlu olduğu biçimde yapmak zorunda olan Makina Mühendisleri Odası sürekli yöneticilerin hedefi olmaktadır. Bu konulardaki bilgilendirmeleri yapmak amacı ile 08.Haziran.2023 tarihinde Edirne Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Edirne Belediyesi ve MMO Edirne Şubesinin, şube merkezimiz konferans salonunda ortak olarak düzenlediği halkımıza ve yöneticilere yönelik “Asansörlerde Güvenlik ve Periyodik Kontrol” konulu seminer gerçekleştirilmiştir. Sanayi ve Teknoloji Müdürü, Edirne Belediyesi Başkan Yardımcıları, MMO Edirne Şubesi Başkanı, Asansör Kontrol Merkezi Edirne Şube Üyesi, Edirne’de faaliyet gösteren asansör firmalarının temsilcileri ve 102 ilgili kişinin katılım gösterdiği seminerde konu ile ilgili yönetmelikler, bakım firmalarının sorumlulukları, muayene kuruluşunun görevleri, güvenli asansör kullanımı başlıkları etraflıca, katılımcılık esasına göre tartışılarak, eğitim ve bilgilendirmeler yapılmıştır. Gönül isterdi ki; oda hizmetlerine yıkıcı eleştiri getiren sosyal medya kullanıcıları bu toplantıya katılım gösterebilselerdi. Yeni yönetmelik değişikliği ve değişen kontrol kriterlerini de içeren, halkımızın güvenli asansör kullanımına yönelik bu kapsamda planlanmış yeni bir toplantı 2024 yılı içinde tekrar yapılacaktır.

          Kişi ve kurum çıkarı amaçlı her türlü gerçek dışı eleştiriyi reddediyoruz. Yapıcı ve halkımızın güvenliği, insan can güvenliği ile ilgili her türlü eleştiriye açığız. Eksik ve iyileştirme anlamında neyi tespit eder, ne eleştiri alırsak en kısa sürede gidermek için çalışmalarımızı yaparız. Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi olarak teknik gerçek ve doğrulara dayanan, mühendislik disiplinin gerektirdiği ilke ve uygulamalardan sapma göstermeden, görev sorumluluk çizgimizde hizmetlerimizi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. 

 

                                                                                                                                                                                                             TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

                                                                                                                                                                                                                 EDİRNE ŞUBE YÖNETİM KURULU