KEYFİ VE SİYASİ YAPILAN GÖZALTILARI KABUL ETMİYORUZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

Basına ve Kamuoyuna

Keyfi ve Siyasi Yapılan Gözaltıları Kabul Etmiyoruz.

25 Nisan günü yine bir siyasi operasyonla uyandık. Yapılan ev baskınlarında, aralarında Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Eş Başkanımız Doğan Hatun ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Mardin İl Temsilcilik Kurulu Eski Üyesi Abdulvahap Akyol'un da olduğu çok sayıda basın emekçisi, siyasi parti yönetici ve üyeleri, hak savunucusu, sivil toplum örgütleri temsilci ve üyeleri ile sanatçıların bulunduğu 128 kişi gözaltına alındı.

Arkadaşlarımızın, haber verilmesi veya çağrılması halinde ifade verebilecek durumda olmasına rağmen, hukuka ve insan haklarına aykırı bir biçimde evleri, işyerleri basılarak ve bir aksiyon film kurgusu gibi prodüksiyonlar hazırlanıp, yandaş ve çamur medyaya peşinen suçlandıkları haberlerin servis edilerek gözaltına alınmaları kabul edilemez.

Mesleki bilgi ve birikimlerini haklın çıkarı ve ortak varlıklarımızın korunması için kullanan, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesinin parçası olan meslektaşlarımıza yönelik bu sistematik ve hukuksuz baskıları, gözaltıları kınıyoruz.

Siyasal iktidarın kendisi gibi düşünmeyen kesimleri etkisizleştirmek için uyguladığı politikaların demokrasiyle, hukuk devletiyle ve evrensel insan haklarıyla bağdaşır yanı bulunmamaktadır. Bu operasyonlar hukuki değil, siyasi operasyonlardır ve zamanlaması itibariyle amacı toplumsal muhalefeti sindirmek olduğu kadar, seçim güvenliğini tehlikeye atmaktır.

Hemen her güne  yeni bir hak gaspı ile uyandığımız bugünlerde, kendisinden farklı düşünen ve dağıtılan rantları, oluşturulan Kamu zararlarını, yapılan kent yıkımlarını doğa talanlarını ortaya çıkaran arkadaşlarımıza yönelik saldırılar giderek arttırılmış ve arkadaşlarımız gözaltına alınmıştır.

Gözaltına alınanlardan Doğan Hatun arkadaşımızın, gerek IKK sözcüsü olduğu dönemde gerek oda Başkanlığı döneminde kent ve kentliler için verdiği mücadele ortadadır. Yine yaşanan depremde, Kent Dayanışma ve Koruma Platformu tarafından oluşturulan kriz masasında aktif olarak görev almış,  bu hukuksuz ve keyfi operasyonu başarı olarak gösterip depremde sınıfta kalanlara inat depremde etkilenenlere yardım etmek için mücadele etmiştir  

Bu operasyonlar ile onbinlerce insanımızın hayatını kaybettiği depremi unutturmaya çalışanlara şunu söylemek istiyoruz, sorumlulardan hesap sorulana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Aynı çabayı iktidarın yargısı yerine adaletin yargısı olması gerekenlerden de bekliyoruz. Uydurma gerekçeler ile jet hızıyla ve seçime dönük olan bu gibi hukuksuz gözaltına almalar yerine depremde gerçek sorumluları adalet önüne çıkarılmaları gerekmektedir.

Tüm bu operasyonların 14 mayıs seçimlerinden bağımsız olmadığının elbette farkındayız .

Seçimlerin ‘Demokratik, Adil ve Dürüst Seçim İlkesi’ne göre yürütülmesine de yargı eliyle gölge düşüren bir operasyon olmuştur.  Seçim güvenliğine ilişkin kaygıları da artırmıştır.

Seçimleri sabote etmek ve seçimlerde korku iklimini yaygınlaştırmak üzerine toplumun aktivisitlerini gözaltına alıp onlar üzerinden topluma gözdağı vermenin başarısız olduğunu daha önceki seçim öncesi operasyonlardan biliyoruz ..

TMMOB olarak, yargı bağımsızlığını ortadan kaldıran, demokratik kitle örgütlerine keyfi uygulamalar yapan, halklar ve ötekilerin taleplerini görmezden gelip şiddet yoluyla baskılayan zihniyete boyun eğmedik, boyun eğmeyeceğiz.

Her zaman olduğu gibi halktan, emekten, bilimden ve doğadan yana olmaya ranta ve talana karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bir kez daha belirtiyoruz, gözaltına alınan arkadaşlarımızın hukuka aykırı olarak özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici uygulamaya son verilerek derhal serbest bırakılmaları sağlanmalıdır.

TMMOB AMED İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Adıyaman İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Bingöl İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Dersim İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Hakkari İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB  Mardin İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu