Oda Bülteni: TEMMUZ 2022 - SAYI: 289

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

TEOMAN ÖZTÜRK’Ü SEVGİ VE SAYGI İLE ANIYORUZ

TMMOB’nin 1973-1980 döneminin unutulmaz Başkanı Teoman Öztürk’ü, aramızdan ayrılışının 28. yılında Ankara Karşıyaka Mezarlığındaki Anıt Mezarı başında ailesi, dostları ve yol arkadaşlarının katıldığı bir törenle andık. Teoman ağabeyin arkadaşlarıyla birlikte oluşturduğu TMMOB’nin yurtsever toplumcu mühendislik-mimarlık çizgisi ve ülke gerçeklerine üzerine görüşleri bugün de yolumuzu aydınlatıyor. TMMOB’ye bağımsızlıkçı ve toplumcu yeni bir yön veren O’nu ve aramızdan ayrılan arkadaşlarını sevgi ve saygı ile anıyoruz.

TMMOB Genel Kurulunun ardından Birlik Yönetim Kurulu ile Oda Başkanlarının “47. Dönem Çalışma Programının Hazırlanması” gündemli ortak toplantısına katıldık.

Haziran ayında ve Temmuz ayı başında Kocaeli, Bursa, Mersin, Adana, Gaziantep, Zonguldak, Edirne, İstanbul Şubelerine ziyaretler yaptık.

Haziran ayında Zonguldak Şubemizin plaket/onurluk törenine; Zonguldak ve Eskişehir Şubelerimizin “Mezuniyet-Mesleğe Hoş Geldin” törenlerine; Müşküle Kültür, Çevre ve Düşünce Derneği ve Bursa Şubemiz tarafından İznik Müşküle’de düzenlenen büyük şairimiz Nazım Hikmet’i anma etkinliğine ve Gezi direnişi sırasında öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ı anma gününde KESK-DİSK-EBTO-TMMOB ve ALİKEV’in organize ettiği “Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri”ne katıldık. Bu vesileyle belirtmek isteriz, Gezi direnişi döneminde kaybettiğimiz; kardeşlerimiz Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gedik ve Berkin Elvan’ı unutmayacağız.

Yine geçen ay, süren iş cinayetleri üzerine, “İşyerlerinde Ölümler Kol Geziyor, Mevzuat Kamucu Bir Çerçevede Yeniden Düzenlenmelidir” ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla, “Çevre, Toplum Sağlığı ve Ekolojik Gelecek Tehdit Altında!” başlıklı açıklamaları yaptık.

Temmuz ayı başında da “Otoyollarda Hız Limiti Artışı Sonrası Mevcut Eksiklik ve Yanlışların Giderilmesine Yönelik Acil Düzenleme İhtiyacı Devam Ediyor” açıklaması ile Sivas Madımak katliamının yıldönümü dolayısıyla “Unutmadık, Unutturmayacağız!” başlıklı açıklamayı yaptık.

Yeni çalışma dönemimizin Kongre, Kurultay, Sempozyum hazırlık çalışmaları ve Oda çalışmalarımız hız kesmeden devam etmektedir.

Bağımsız, emeğin ve bilimin aydınlatacağı laik demokratik Türkiye mücadelemiz Teoman Öztürklerin açtığı yolda kararlılıkla sürecektir.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu