Oda Bülteni: HAZİRAN 2022 - SAYI: 288

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

GEZİ’YE, EMEĞİMİZE, MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

Gezi davasında 25 Nisan’da verilen hukuk dışı kararın ardından TMMOB ve Odamızın başlıca gündemlerinden biri, iktidar tarafından karalanmaya çalışılan ancak milyonlarca yurttaşımızın bilinci ve kalbinde yer edinen Gezi Direnişi-Haziran halk hareketinin barışçı demokratik sesini ülke çapında tekrar yükseltmek ve mahkum edilen arkadaşlarımızla dayanışmak oldu. 

İktidar yargısının siyasi kararının hemen ardından toplanan TMMOB Yönetim Kurulu, Oda Başkanları ve İKK Sekreterleri Ortak Toplantısı, 14 Mayıs’taki TMMOB Danışma Kurulu, 16-22 Mayıs tarihlerinde ülke çapında yürütttüğümüz Gezi’ye, Emeğimize, Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz kampanyası ve 26-29 Mayıs tarihlerinde yapılan TMMOB 47. Olağan Genel Kurulu ile halen süren ülke genelindeki Adalet Nöbetleri, Gezi direnişi ve arkadaşlarımızla dayanışmamızın örnekleri oldular. Gezi Tutukluları Serbest Bırakılsın/Gezi Onurumuzdur pankartları bütün ülkede Odalarımızın binalarına asıldı. TMMOB ve emek ve demokrasi güçlerinin ülke genelindeki eylemlilikleri Gezi direnişinin toplumsal hafızadan silinemeyeceğini gösterdi.

Oda-Şube-Temsilcilik yöneticilerilmiz, üyelerimiz ve çalışanlarımız ülke genelinde TMMOB kampanyası, Adalet Nöbetleri, emek ve demokrasi güçlerinin ortak etkinleklerinde yer aldı. Oda Yönetim Kurulu üyeleri olarak TMMOB heyetleriyle birlikte Ankara dışında Denizli, Muğla, Aydın, İzmir, Adana, Mersin ve İstanbul’daki eylemliliklere katıldık. Gezi direnişinde öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın aramızdan ayrılışının 9. yıldönümünde KESK-DİSK-EBTO-TMMOB ve ALİKEV’in Eskişehir’de düzenlediği anma etkinliği ve “Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri” törenine katıldık.

Gezi döneminde kaybettiğimiz direnmenin, dayanışmanın güzelliğinin sembolleri olan kardeşlerimiz Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gedik ve Berkin Elvan’ı unutmayacağız. Onlara eşit, özgür, demokratik bir Türkiye sözümüz var.

Odamız bu kararlılıkla TMMOB çatısı altında, emek ve demokrasi mücadelesindeki dostları ve kendini Gezi’de ve sonraki yıllarda dinmeyen direnişlerle gösteren halkımız ile birlikte her zaman ve her koşulda bu haklı mücadelenin içinde olacaktır.

Türkiye’nin en önemli sorunları arasında yer alan enerji konusundaki çalışmalarımız sürüyor. Oda Enerji Çalışma Grubu tarafından hazırlanan Türkiye'nin Enerji Görünümü 2022 Sunumu geçen ayın son günlerinde internet sitemizde yayımlandı. Oda Enerji Grubunun diğer Odalardan meslektaşlarımız, ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu’nun üyeleri, akademisyenler, iktisatçı, matematikçi, istatistikçi gibi çeşitli meslek gruplarından uzmanların katkılarıyla hazırladığı Türkiye'nin Enerji Görünümü 2022 Raporu’nun yayın hazırlıkları da sona ermek üzere. Birincil enerji arzı, enerji fiyatları ve enerji yoksulluğu, elektrik, fosil yakıtlar, nükleer enerji, yenilenebilir enerji kaynakları, enerji verimliliği, iklim sorunları, sonuç ve öneriler bölümlerinden oluşan rapor çok yakında yayımlanacak.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler