Oda Bülteni: ARALIK 2022 - SAYI: 294

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

2023: KARANLIĞI AŞMANIN MÜCADELE YILI

Geçen ay, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB tarafından düzenlenen ve Odamızın aktif katkı sunduğu 6331 Sayılı Yasanın 10. Yılında Türkiye’de İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu 11 Kasım 2022 tarihinde Ankara’da; Odamızın 49. Çalışma Dönemi merkezi etkinlikleri kapsamında İzmir ve İstanbul Şubelerimizin yürütücülüğünde düzenlenen uluslar arası katılımlı IX. Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi 16-19 Kasım tarihlerinde İzmir’de başarılı bir şekilde yapıldı. 26 Kasım 2022 tarihinde ise Bursa’da Odamızın Kaynak Eğitim ve Muayene Merkezi (KEMM) tarafından düzenlenen 3. NDT Günleri yine başarılı bir şekilde yapıldı. Bu ve önceki etkinliklerimizde emeği, katkısı bulunan bütün meslektaşlarımız ve çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. 49. Çalışma Programımızda yer alan ve hazırlıkları süren diğer etkinliklerimiz de 2023 yılında yapılacak.

Odamızın 68. kuruluş yıldönümü, Şubelerimizin düzenlediği Geleneksel Gecelerde, onlarca yıl mühendislik yapan meslektaşlarımıza plaket/onurluklarının verilmesi eşliğinde kutlanıyor. Oda Yönetim Kurulu olarak yaşam güçlükleri içinde işinden, ailesinden zaman ayırarak Odamızı bugüne taşıyanlar ve meslekte geçirdikleri uzun yıllar nedeniyle onurluk alan meslektaşlarımızı ve büyüklerimizi kutluyor, esenlikler diliyoruz.

Bültenimiz yayına hazırlanırken Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) ile tasarımdan, uygulama ve denetime kadar tüm süreçleri kapsayacak şekilde bina ve tesisatlarda ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın yalıtımı konu başlıklarında yürütülecek bir Teknik İş Birliği Protokolünü imzaladık. Protokol uyarınca taraflarca düzenlenecek etkinlikler ve yakında hayata geçirilecek olan Binalarda Isı Yalıtım Kuralları(TS 825) ve yeni standartta yer alan hesap metodolojisine göre hazırlanan yazılım programı ortaklaştırılarak üyelerimizin kullanımına açılacak.

Seçim sürecine girdiğimiz, ağır ekonomik sosyal bunalımın etkilerini yaşadığımız günlerde yine gündeme gelen halk düşmanı terör saldırılarını ve arkasındaki karanlık güçleri lanetliyoruz. İlk akla geldiği üzere ve dileriz ki ülkemiz, 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri aralığındaki gibi kana bulanmasın, demokrasi karşıtı güçler başarıya ulaşamasın.

Cumhuriyetin 100. yılını kutlayacağımız 2023’e tarihimizin en büyük ekonomik sosyal bunalımı, en yüksek enflasyonu-hayat pahalılığı koşullarında giriyoruz. Kötülükler iktidarının Cumhuriyeti, yurttaşlık ve yurttaş haklarını, laikliği, demokrasiyi, kamu yararını tasfiye edip rant vurgunları, yolsuzluklar ve dinci gericiliğin karanlığı eşliğinde ülkemizi sürüklediği felaketlerden kurtulmak ve tekrar gündeme gelen TMMOB’mizin yasasını değiştirme girişimine karşı aktif şekilde mücadele etmek, 2023’teki görevlerimizin başında gelmektedir. Bu nedenle, daha güçlü bir Oda, daha güçlü bir TMMOB ve üreten, sanayileşen, hakça bölüşen, bir Türkiye için birliğimizi daha da pekiştirmemiz gerekiyor.

Bütün meslektaşlarımız ve ailelerinin yeni yılını kutluyor, yeni yılın demokrasi, barış, huzur, refah getirecek gelişmelerle dolu olmasını diliyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler