Oda Bülteni: AĞUSTOS 2022 - SAYI: 290

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

GEZİ’YE ÖZGÜRLÜK, ARKADAŞLARIMIZI SERBEST BIRAKIN

TMMOB Ana Yönetmeliğinde yer alan “Birliğin ve Bağlı Odaların Amaçları” maddesi uyarınca her yıl TMMOB Yönetim Kurulu tarafından açıklanan Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Asgari Ücreti, Birlik Yönetim Kurulu tarafından 2022 yılı Temmuz ayı itibarı ile brüt 11 bin 200 TL olarak güncellendi. TMMOB Yönetim Kurulu’nun 23 Temmuz 2022 tarihli toplantısında, “Ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları için 2022 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücretin 11.200 TL olarak belirlenmesine; Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, daimi nezaretçi, uzak yol kaptanlığı, çalıştırılması zorunlu personel vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmasına” karar verildi.

Gezi davasında hukuk dışı bir kararla tutuklanan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasına yönelik Adalet Nöbetlerine Oda olarak bütün illerdeki katılımımız, nöbetlerin 100. gününde de sürdü. Ülkemizin her tarafında ve Ankara’daki Adalet Nöbeti’nde, “Arkadaşlarımızı Derhal Serbest Bırakın! Gezi’ye Özgürlük!” dedik.

İçinde bulunduğumuz ayın başında, iktidarın yanlış enerji politikalarının bir parçası olan Akkuyu Nükleer Santralındaki gelişmeler üzerine “Akkuyu Nükleer Güç Santralı Projesi/İnşaatı Ülkemiz Çıkarlarına Aykırıdır, İptal Edilmelidir” başlıklı bir açıklama yaparak santralla ilgili gerçeklere işaret ettik.

Yine iktidarın yanlış enerji politikalarının Muğla ili ve Ege Bölgesindeki yansımaları üzerine EMO ile birlikte “Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Termik Termik Santrallarının, Ülke Geneli ve Ege Bölgesi Açısından Elektrik Üretimdeki ve Enterkonnekte Sistem İçindeki Yerleri” başlıklı ortak bir rapor hazırladık ve “Muğla`daki Linyit Yakıtlı Santralların Üretimlerini Durdurmaları Halinde Muğla ve Ege Bölgesi`nde Büyük Kesintiler Olacağı, Bölgenin Karanlığa Boğulacağı İddiaları Doğru Değildir” başlıklı bir açıklama ile raporu kamuoyuna sunduk.

Geçen ay, aramızdan ayrılışının 28. yılında Ankara Karşıyaka Mezarlığındaki Anıt Mezarı başında ailesi, dostları ve yol arkadaşlarının katıldığı bir törenle andığımız Teoman Öztürk’ü ve aramızdan ayrılan arkadaşlarını bir kez daha sevgi ve saygı ile anıyoruz. Bağımsız, emeğin ve bilimin aydınlatacağı laik demokratik Türkiye mücadelemiz Teoman Öztürklerin açtığı yolda kararlılıkla sürecektir.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler