Savaşa Hayır, Ülkede, Bölgede, Dünyada Barış

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Savaşa Hayır, Ülkede, Bölgede, Dünyada Barış

 Türkiye, 1 Eylül Dünya Barış Günü`ne savaş bulutları altında giriyor.

Bütün Türkiye`ye yayılan Haziran direnişinde halka gaz bombalarını reva gören AKP iktidarı, bu eylemler sırasında katledilen insanlarımızın faillerinin ciddiyetle bulunması için çaba sarf etmemiş, hatta engellemelerde bulunmuş, gözaltına almalar ve cezaevlerine girişler sırasında, hazırlanan iddianamelerde, sıkıyönetim dönemlerine özgü uygulamalar gerçekleştirmiştir. Toplumsal muhalefetin mahallelerden alanlara, okullar ve stadyumlara kadar antidemokratik önlemlerle bastırılması için ülkemiz adeta polis cumhuriyetine çevrilmiştir.

İktidar içte ve dışta barış karşıtı politikalar izliyor, Kürt sorununda gerilimi artırıyor, Mısır`da ve Suriye`de şeriatçı güçlerin, özel olarak Suriye`de iç savaşın ve emperyalist güçlerin Suriye`ye yönelik müdahalesinin yanında bir ön cephe ülkesi gibi yer alıyor.

Bilindiği üzere iktidar, ülkemizin yakıcı gündemi olan Kürt sorununda önce bir "açılım" başlatmış, daha sonra bizzat "çözüm süreci" adı verilen yeni bir döneme girilmiş, ancak bu sürecin gereklerini yerine getirmekten kaçınan bir tutum içine girmiştir.

Bütün dünyanın bildiği üzere iktidar, kör terör yöntemlerini benimseyen, insanları başlarından kesip, kalplerini yiyen, ırza geçme ve katliamı "cihad" olarak gören Suriye`deki şeriatçı güçlerin Türkiye`den Suriye`ye geçişlerine ve silahlanmalarına, ülkemizi bir harekât üssü olarak kullanmalarına destek olmuştur. Şeriatçı güçlerin Suriye Kürtleri (ki çoğu geçmişte Irak ve Türkiye`den Suriye`ye giden Kürtlerdir) ve Alevilerine yönelik katliamlarına yönelik kınayıcı tek bir ses çıkarılmamıştır.

AKP iktidarı, Ortadoğu`da, halklar arasında açık bir şekilde etnik ve din-mezhep düşmanlığı ve savaş yanlısı politikalar izlemektedir. Ülke iç politikası, toplumsal muhalefete yönelik sergilenen şiddet ile Mısır ve Suriye konularından ibaret bir hale dönüşmüştür.

Suriye iç savaşına yönelik emperyalist güçlerin müdahalesini kraldan çok kralcı bir tarzda isteyen iktidar, Suriye`de fitili ateşlenen iç savaş ve bugünlerde sözü çok edilen askeri müdahalenin, gerçekte bütün bölgeye yayılacak bölgesel bölgesel bir savaşın habercisi olduğunu bilerek Türkiye`yi bu girdaba çekmektedir.

Savaşı tüm sıcaklığı ile hissettiğimiz bu günlerde, emekten ve demokrasiden yana tüm kesimlerin ülkede, bölgede, dünyada barış istemini yükseltmesi ve her zamankinden daha çok yaşasın halkların kardeşliği demenin zamanıdır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, toplumsal sorumlulukları doğrultusunda sanayileşmiş, kalkınmış, demokratikleşmiş, laik bir Türkiye için, karanlığa, ayrımcılığa, savaşlara, emperyalist çıkarlara karşı ülkemizde, bölgede ve dünyada barışı savunmaya devam edecektir. Barış içinde bir dünya ve Türkiye mümkündür diyor, meslektaşlarımızı ve tüm halkımızı barıştan yana duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Ali Ekber ÇAKAR

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

 

Yayına Giriş Tarihi

2013-09-02 09:15:00